EP491 – Den med serietecknaren Lisa Medin, Medley: Encore, The Eternaut, Predator: Killer of Killers och Novocaine

I veckans podd får vi besök av serietecknaren och illustratören Lisa Medin, som är aktuell med en Kickstarter av sin seriebok Medley: Encore.

Vi snackar denna vecka med Lisa Medin, serietecknare och illustratör, som kört igång en Kickstarter av uppföljaren av sin musik-battle-mangaseriebok Medley, titulerad Medley: Encore. Vi pratar svenska serietecknare, manga, Sonic the Hedgehog, musiknördar och mycket mer!

I nyhetssvepetet så blir det mycket fokus på utannonseringar av nya spel från Summer Games Fest. Bland annat Resident Evil 9, James Bond-spelet 007: First Light, fyrtornssimulatorn (!) Keeper, co-op-spelet Out of Words, steampunkspelet Clockwork Revolution av skaparna av Saint’s Row samt det svenska skräckäventyret End of Abyss. Vi diskuterar även att Nintendo Switch 2 redan sålt 3,5 miljoner exemplar, att sci-fi-serien The Expanse blir spel, att det kommer uppföljarserie på The Handmaid’s Tale, ny Wonder Woman-film i ledning av James Gunn och att Apple TV+ släppt trailer för filmen The Lost Bus, om bränderna i Kalifornien, med Matthew McConaughey och America Ferrera i huvudrollerna.

Sedan har Tove sett den argentinska sci-fi-serien The EternautNetflix, Jonas den nya animerade Predator-filmen Predator: Killer of Killers och Niklas actionkomedin Novocaine.

Tack & Förlåt, Puss Hej!

Lyssna via I LIKE RADIO.

Ladda ner avsnittet som mp3.

Här hittar du avsnittet via RSS