INFÖR EP203: Ställ frågor till Orvar Säfström!

I veckans podd gör nördprofilen Orvar Säfström en efterlängtad återkomst hos oss! Orvar har förutom sitt gedigna arbete som producent för otaliga konserter med film- och tv-spelsmusik nu även gett sig in i bokutgivarbranschen, också med fokus på nörd- och retrokultur.

Tillsammans med författaren och “spelpappan” Jimmy Wilhelmsson har han dragit igång förlaget FANDRAKE som redan givit ut boken “Äventyrsspel – Bland Mutanter, Drakar och Demoner” som Orvar besökte oss och pratade om i EP114 och EP145. Nu har de ett antal nya böcker på gång, såsom en om rollspelet MUTANT och en om serietidningsreklam!

Ställ dina frågor till Orvar om de kommande böckerna eller annat här i bloggen eller på våra sociala medier på Facebook, Instagram eller Twitter som du vill få svar på!

Puss Hej!

2 thoughts on “INFÖR EP203: Ställ frågor till Orvar Säfström!”

  1. Hur får man så mäktiga polisonger,
    men också vad tycker ni om lite mer modernare tekniker för att digitalisera vissa delar av klassisk “penn och papper” rollspel
    typ roll20 eller D&D beyond, Har någon testat det, om så, funkar det bra?

    Puss Hej
    Henrik Nilsson

  2. Ehhhh. Max Payne?

    HA förlåt. Jag var bara tvungen. Äntligen är Orvar Säfström tillbaka.

Comments are closed.